EnglishSlovenskyČesky

CRxB - inteligentní DCV systémy - větrání řízené skutečnou potřebou

CRxB – inteligentní centrální systém ventilace určený pro rekonstrukce větrání panelových domů

Proč používat nucené větrání v panelových  bytových domech?


Při zateplení budov a výměně oken dochází k naprostému utěsnění objektu.  V tuto dobu se intenzita větrání rapidně snižuje a nedodržují se hygienicky nutné výměny vzduchu. Následkem je nezdravé vnitřní prostředí, vysoká vlhkost, tvorba plísní a zvýšená hladina CO2.

Rosí se vám okna? Máte doma plíseň? Jste unaveni a cítíte se ospalí? Máte sucho v krku? Jste stále více nemocní?

To vše nemusí být vinou špatného zateplení, ale nefunkčním systémem větrání.

Z výsledku několika nezávislých studií vyplývá, že v určitých časových intervalech mohou být překročeny hygienické limity (1000 ppm) i několikanásobně a to až na hodnoty kolem 5000 ppm CO2 a 90 % relativní vlhkosti. Špatně navrženým, nebo vůbec neexistujícím větracím systémem dochází vlivem vysoké vlhkosti z pobytu osob, vaření, žehlení, mytí apod. ke zvýšené koncentraci vodní páry, která na studenějším povrchu zkondenzuje a zvyšuje riziko tvorby plísní.

Nahrazování nuceného větrání „pasivními hlavicemi“ vede k nefunkčnosti systému. Tyto systémy jsou svým výkonem předurčeny k větrání dvouplášťových střech, nikoliv obytných domů. V případě pochybností o funkčnosti vašeho systému vám zapůjčíme měřicí zařízení pro ověření intenzity větrání ve smyslu platné ČSN EN 15665/Z1. Na trhu existuje funkční a spolehlivý způsob centrálního větrání, který je energeticky úsporný, není hlučný a je cenově dostupný CRxB – INTELIGENTNÍ DCV SYSTÉM.

Nezatěžujte svůj organismus přebytečnou vlhkostí, plísněmi a alergeny.

Základní princip řízeného větrání pomocí inteligentního DCV systému řízeného skutečnou potřebou

Potřeba větrání se mění v závislosti na různých faktorech. V závislosti na lidské aktivitě
(produkce CO2, vlhkosti a nárůstu teploty). Inteligentní ventilátor s jednodeskovým počítačem s čidly tlaku, resp. průtoku je osazen na konci stoupacího sběrného potrubí – převážně na střechách budov. Tlakové ztráty větracích cest jsou kryty výkonem centrálního ventilátoru. Počítač spolu s elektronikou ventilátoru rozpozná potřebu větrání (např. otevřením talířového ventilu na WC poklesne tlak v potrubí). Stejnosměrný motor ventilátoru zvýší otáčky a zvedne výkon větrání. Při zvětšení tlaku (po opuštění WC a časové prodlevě se uzavře talířový ventil) elektronika automaticky sníží výkon motoru. Inteligentní ventilátor optimalizuje svůj vlastní výkon s ohledem na minimální spotřebu energie při všech provozních režimech:

• změna potřeby větrání (lidské činnosti)
• obsazenost objektů a bytů
• povětrnostní podmínky a příspěvek termického vztlaku
• vliv infiltrace
• roční období
• denní období (denní a noční větrání)

K dispozici je informační leták i katalogové listy jednotlivých ventilátorů CRHB/CRVB Ecowatt. Vaše dotazy rádi zodpovíme mailem i telefonicky,

 

Content © ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o. a poskytovatelé obsahu (Soler & Palau, VIM, Wernig, Eberle, Belimo CZ, UNIVENT CZ a další)